Divpi
Canlı destek
Divpi

Merhaba 👋
Canlı destek şuan kapalı
Mesaj bırakabilirsiniz.

Sıkça sorulan sorular

Merak ettiğiniz önemli bilgileri burada bulabilirsiniz.

Merak ettikleriniz? (6)

Hosting ve domain nedir?
Hazırladığımız web sayfalarını yüklemek için bir alana ihtiyacınız vardır. Sitenizin çalışması için konfigüre edilmiş olan sunucularda sizin için ayrılan alana hosting denir. Hosting hizmeti bilgisayarlardan daha güçlü olan sunucu dediğimiz makinalar üzerinden sağlanmaktadır. Domain(alan adı), internette yer almak için sahip olmamız gereken kimlikdir. Yani alan adları web sitemizin adı ve adresidir. Bu adres olmadan ziyaretçiler sitemize ulaşamazlar.
SEO nedir? Faydaları nelerdir?
Responsive tasarım nedir?
Mobil uygulama ve mobil tasarım nedir?
CMS içerik yönetimi nedir?
Web tasarım süreci nasıl işler?

Önemli bilgiler (5)

E-posta alabiliyorum ancak gönderemiyorum?
Neden E-posta Gönderemiyorum?

E-posta iletileriniz birçok farklı nedenden dolayı gönderilemiyor olabilir. E-posta alabiliyor ancak gönderemiyorsanız, aşağıda belirtilen adımları takip ederek yapılandırmanızı tekrar gözden geçirebilirsiniz:

1. E-posta hesabınızın kurulumu yanlış olabilir:

Webmail arayüzünüzden e-posta göndermeyi deneyiniz. İletiniz gönderilemezse destek talebinizi iletiniz. Başarılı bir şekilde iletilmesi halinde bilgisayarınızdaki e-posta hesabı kurulumunuzu (Örneğin Outlook) gelişmiş yönetim panelinizdeki e-posta bağlantı bilgileriniz ile tekrar kontrol ediniz:

Bağlantı Bilgilerinizi Görüntüleme:

Linux ve Windows bireysel hosting paketleriniz ile oluşturduğunuz e-posta hesaplarınızın bağlantı bilgilerini Gelişmiş Yönetim panelinizdeki E-posta Yönetimi sayfasında ve Linux Hosting paketleri için ayrıca cPanel > E-posta sayfasında görüntüleyebilirsiniz.

Gelişmiş Panelde E-posta Bilgilerinizi Görüntülemek için:

Müşteri panelinize giriş yapınız; Gelişmiş Yönetim > E-posta Yönetimi > E-posta Programı Ayarları sayfasına gidiniz. Bağlantı bilgileriniz şu şekilde görüntülenecektir:

Bu durumda SSL bağlantısı üzerinden POP3 olarak kurulacak bir hesabın kurulum bilgileri örnek olarak şu şekilde olacaktır:

Kullanıcı adı (Username): Tam e-posta adresiniz
Parola (Şifre, Password): E-posta hesabınızın parolası
Gelen Sunucu Adresi: Sunucu adresiniz
Giden Sunucu Adresi: Sunucu adresiniz
Gelen Portu POP3: 995 – (Bu Sunucu SSL Gerektirir)
Giden Posta Sunucusu (SMTP): 587 – (Bu Sunucu SSL Gerektirir)

Gelen ve giden port adreslerini e-posta programlarının gelişmiş ayarlar kısmından değiştirebilirsiniz.

cPanel’de E-posta Bağlantı Ayarlarını Görüntülemek İçin:

Müşteri panelinize giriş yapınız, Ürün ve Hizmetleriniz > Gelişmiş Yönetim > cPanel Giriş yolunu takip ederek cPanel kontrol panelinize giriş yapabilirsiniz.

cPanel > E-Posta Hesapları > E-posta İstemcisi Kurma sayfasına gidiniz: Mail Client Manual Settings başlığı altında bağlantı bilgilerini görüntüleyebilirsiniz: 2. TTNET Abonesiyseniz Giden Sunucu (SMTP) Portunuzu Kontrol Ediniz:

TTNET İnternet abonesiyseniz ve statik IP adresiniz bulunmuyorsa e-posta hesabınızı SSL etkin ve Giden Sunucu (SMTP) portu 587 olarak tekrar kurmanız gerekmektedir. Destek dökümanlarımız aracılığı ile Giden Sunucu (SMTP) portunuzu düzenleyebilirsiniz.

3. Alan Adınız veya IP Adresiniz Karalisteye Alınmış Olabilir:

Paylaşımlı hosting hizmetlerinden faydalanıyor olmanız durumunda sizden veya diğer kullanıcılardan kaynaklı nedenlerden dolayı IP adresiniz Spam Listelerine, (Kara Listelere, Engelleme veya Blok Listelerine) alınmış olabilir. Spam listesine alınan bir alan adı üzerinden e-posta iletileri gönderilememektedir.

E-posta sunucularımız SSL desteği sağlamaktadır. Şifrelerinizin güvenliği için e-posta hesaplarınızı SSL sertifikası etkin şekilde kurmanızı önermekteyiz.

Alan adınızın Spam Listelerinde olup olmadığını http://www.tcpiputils.com/dns-blackhole-list adresinden sorgulayabilirsiniz.

SMTP eposta hata kodları ve açıklamaları
Outlook eposta hesabı kurulumu – POP3 ve IMAP
iPhone iOS mail kurulumu
Android telefonlar için email hesabı kurulumu – POP3